Kochani Rodzice ! Czy brzmi to znajomo „ Zjedz to dostaniesz nagrodę” „ Gdybyś kochał mamusię zjadłbyś wszystko” „ Zjedz, bo rozchorujesz się i pojedziesz do szpitala” „ Zjedz, bo nie zejdziesz z krzesła”. Znajome? Skuteczne? Chyba nie.
Temat, jak zwykle pojawił się dzięki Wam. Spotkania z Wami i Waszymi dziećmi to inspiracja do naszego rozwoju i ciągłych poszukiwań. Często pytacie, czy w zakresie kompetencji neurologopedy jest problem wybiórczości pokarmowej? Oczywiście tak. Jeśli nie jesteśmy w stanie Wam pomóc (bo problem ma np. podłoże medyczne lub neuropsychiatryczne) pomagamy szukać pomocy w innych miejscach. W gabinecie pojawiają się rodzice z czteroletnią dziewczynką. Zgłaszany problem „ Ola mówi bardzo niezrozumiale, ma też problem z jedzeniem. Nie je wszystkiego. Zdarza się, że po spróbowaniu pokarmu wypluwa go”. Przyczyny mogą być różne. Tropimy, szukamy, analizujemy, wyciągamy wnioski. Wszystko układa się w całość!
Diagnoza neurologopedyczna obejmuje nie tylko badanie artykulacji, oceniamy bazowe umiejętności funkcji pokarmowych, bez których normatywne jedzenie jest niemożliwe. Do oceny funkcji pokarmowych używamy opracowanego przez nas samych kwestionariusza. Wybiórczość pokarmowa u Oli była spowodowana miedzy innymi trudnościami motorycznymi- były to problemy z żuciem, połykaniem. Analiza pokarmów spożywanych przez dziewczynkę wyraźnie wskazywała, że Ola wybierała pokarmy „łatwiejsze” w obróbce. Dodatkowym problemem były trudności sensoryczne. Wszystko było skutkiem wcześniejszych doświadczeń lub ich braku.
Rodzice zrozumieli skąd problemy z jedzeniem, zmienili podejście, zakończyli „walkę o każdy kęs”, zrezygnowali z presji i podeszli do problemu z większą empatią i zrozumieniem. Nie jest to wina rodziców, ale nieświadomie mogą być” czynnikiem krytycznym”. Zrozumienie trudności w jedzeniu z punktu widzenia dziecka to połowa „wygranej wojny”. Prawie zawsze istnieją przyczyny leżące u podstaw trudności w jedzeniu. Oczywiście przed Olą nauka prawidłowego żucia i połykania.
Jeśli potrzebujecie konsultacji pomożemy Wam zrozumieć trudności dziecka i razem poszukamy najlepszych rozwiązań.
Neurologopeda Anna Zabłocka-Pająk